10% מעלויות הבניה בישראל-בגלל ליקויים
10 ביולי 2018
אדריכלות, עיצוב פנים, עיצוב מוצר, תכנון נוף ובינוי ערים
10 ביולי 2018

אדריכל בשרון

השרון, המכונה גם מישור החוף התיכון, הוא חבל ארץ בארץ ישראל. מקור השם 'שרון' הוא במילה האכדית "שָרנֻ", שפירושה יער – שכן עד התקופה העות'מאנית היה האזור מיוער בצפיפות.
ידוע לכל כי הגדרת ה”מרכז” בארץ היא הגדרה סובייקטיבית אשר משתנה משנה לשנה ובהשוואה למה שהיה נחשב למרכז הארץ לפני כ-20 שנים – היום אין בכלל מה להשוות. מרכז הארץ התרחב לו ובהרבה מאוד ואזור השרון הוא חלק בלתי נפרד ממנו. מה שגרם לאדריכלים בשרון לשנות קצת תפיסה ולהתאים את עצמם גם לבנייה הרוויה הקיימת באזור בעיקר בנתניה וכפ"ס. בשאר אזורי השרון רובה ככולה של הבנייה היא בתים פרטיים וצמודי קרקע .אדריכל בשרון חייב לדעת לנצל את זה לטובתו ולתכנן בית שידבר באותה שפה עם השטח והאזור בו הוא נבנה ולא יהיה מנותק ומנוכר מהסביבה. לרוב הדרישה להכניס את הטבע פנימה ולקשור בקשר ישיר את החוץ והפנים, שימוש בחומרים טבעיים שנותנים הרגשת חמימות וביתיות.
אדריכל בשרון עובד מול וועדות תכנון ובניה רבות כמו: שרונים,חוף השרון,רעננה,כפ"ס ונתניה . לכן האידיאל הוא לעבוד עם אדריכל מהשרון שמכיר ומודע למגבלות התכנון ודרישות הוועדות השונות. סגנון הבנייה הנפוץ של האדריכלים בשרון הוא בעיקר כפרי ומודרני ובהרבה מקרים יהיה גם שילוב של שניהם. כפרי בגלל מה שאזור השרון מכתיב לנו השטחים הפתוחים הפרדסים החורשות וכמובן המושבים.

אדריכל משה אלמוג בית פרטי בנתניה: שילוב של קשטות ערביות עם תריסי עץ אירופאים בתוספת גג רעפים כפרי. מודרני הידוע לרוב גם כסגנון הבאוהאוס זהו הסגנון הנפוץ והפופולרי בימינו אנו . אדריכל בשרון ישאף לשלב את 2 הסגנונות האלה בהרמוניה מושלמת . לאחרונה אנו נתקלים יותר יותר בחזרה של הסגנון הברוטליסטי שהכתיב בעבר האדריכל השוויצרי לה קורווזיה שמתאפיין בעיקר בבטון חשוף ומתועש ,הסגנון מתאים במהותו לבנייה מתועשת ואדריכל בשרון ישלב סגנון זה בעיקר במבני ציבור.
מתוך כל הסגנונות האלה בתוספת הסגנון האקלקטי שמתאפיין בחזיתות מרשימות וקישוטים משלל גדול של תרבויות בשילוב של האדריכלות הערבית מסורתית שמתאפיינת בשימוש רב בקשתות מחודדות או קשתות פרסה מוריות, עיטורים מזרחיים, גגות שטוחים וכיפות, ריבוי מרפסות, ואפילו אלמנטים תנ"כיים כגון קרנות מזבח. שילוב של כל הזרמים והסגנונות האלה ייצר לנו את מה שאנחנו מכנים אדריכלות ארץ ישראלית .

פרופ' יחיאל רוזנפלד
צילום: ללא קרדיט